ÖVRIGT / Smycken / Ring & brosch 13396342
*
nr 1339 6342
Ring & brosch
silver, med granater, storlek: 17. Diameter: 3,5cm, vikt: 10g.
Utrop:
500 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 augusti 2020
kl 20:44:37
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/7 09:46:07
1
200 kr
30/7 20:34:29
2
300 kr
31/7 08:12:29
3
300 kr
31/7 08:12:29
2
300 kr (Budbetjänt)
31/7 08:12:54
3
350 kr
31/7 08:15:09
3
400 kr
3/8 19:42:07
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater ring & brosch silver smycken vintage ädelmetall
-
4282 Armband
14k, ej stämplar, med berlock & opal. Vikt: 11g br..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:30
-
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:46
-
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:37
-
4281 Halsband
14k, ej stämplar. Längd: 56 cm, vikt: 7,3g ca
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:37
-
3326 Örhängen
1 par med pärla, Vikt: 3 g. Längd: 2 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:48
-
3454 Örhängen
Ett par, 14k guld, med pärla, Bruttovikt: 3,6 g
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:54
*
Ring & brosch
Läs om budbetjänten
nr 1339 6342
Ring & brosch
silver, med granater, storlek: 17. Diameter: 3,5cm, vikt: 10g.
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 augusti 2020 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/7 09:46:07 | 1 | 200 kr |
30/7 20:34:29 | 2 | 300 kr |
31/7 08:12:29 | 3 | 300 kr |
31/7 08:12:29 | 2 | 300 kr (Budbetjänt) |
31/7 08:12:54 | 3 | 350 kr |
31/7 08:15:09 | 3 | 400 kr |
3/8 19:42:07 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: granater ring & brosch silver smycken vintage ädelmetall
-
4282 Armband
14k, ej stämplar, med berlock & opal. Vikt: 11g br..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:30 -
4280 Armring
14k, med briljanter & grön sten, ej stämplar. Vikt..//
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:46 -
4124 Granatsmycken
7 delar, Halsband + ring + 1 par örhängen+ 2 brosc..//
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:37
-
4281 Halsband
14k, ej stämplar. Längd: 56 cm, vikt: 7,3g ca
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 18:37 -
3326 Örhängen
1 par med pärla, Vikt: 3 g. Längd: 2 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:48 -
3454 Örhängen
Ett par, 14k guld, med pärla, Bruttovikt: 3,6 g
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 20:54